Knihovnasveta

Jožo Nižňanský a jeho krvavé fabulace

Příběh uherské šlechtičny Alžběty Bathoryové byl po generace předáván ústní lidovou slovesností, o jeho popularizace a rozšíření do podvědomí většiny lidí se ale dostal až díky románu Joža Nižnánského s názvem Čachtická paní. Tento slovenský spisovatel se narodil roku 1903 v Brestovanech, zpočátku se chtěl věnovat kariéře právníka, ale kvůli nedostatku financí nakonec přesedlal k novinařině. Nejdříve psal poezii, nutno dodat, že čtenáři velmi oblíbenou, ale většina jeho tvorby se řadí k dobrodružně-historickým románům.

Návrat do slovenské minulosti

Nižnánsky se rád nechal inspirovat historií své rodné země, kterou potom barvitě popisoval ve svých dílech. A pro jeho nejslavnější román mu posloužila uherská hraběnka Alžběta Bathoryová. Kniha vypráví o jejím životě a líčí ji coby ukrutnou sadistickou vražedkyni, která sprovodila ze světa desítky mladých dívek a koupala se v jejich krvi. Jak je pro Nižnánského romány typické, na pozadí nesmí chybět napětí, láska, boj dobra se zlem a dobrodružství. Proto se osud hraběnky proplétá s osudy její dcery Eržiky, která se zamiluje do zbojníka Andreje Drozda, jenž brojí proti čachtické paní, palatina Juraje Thurza a zbojnické bandy. Je ale třeba dodat, že ne všechno si sám Nižnánský vymyslel. Například proslulé koupele v krvi převzal z jiné knihy. Jejím autorem je László Turóczi, maďarský jezuitský dějepisec. Ten však žil více než sto let po smrti obávané hraběnky a dnes už můžeme díky důkazům říct, že ony koupele v krvi si prostě vymyslel. V dnešní době už nejen medicína, ale i každý člověk s trochou selského rozumu ví, že krev se velmi rychle sráží a nepříjemně zapáchá. Je tedy zcela nemožné, aby se někdo mohl v kádi naplněné touto tekutinou koupat. Dalším z omylů je železná panna. O té naleznete v románu Čachtická paní poměrně podrobné informace, háček je však v tom, že v době, kdy Alžběta Bathoryová žila, tento krutý mučící nástroj vůbec neexistoval. První železná panna byla sestrojena až v roce 1793 jako podvrh vydávaný za originál ze 16. století, a vlastně neexistuje mnoho důkazů o tom, že by tento nástroj byl někdy používán v praxi, mnoho historiků se domnívá, že se jedná spíše o výmysl z dob romantismu. A jak víme, Alžběta Bathory zemřela již v roce 1614, je tedy historicky nemožné, aby se ve sklepeních čachtického hradu tento mučící nástroj nacházel. I když, v současné době jej při prohlídce zdejší zříceniny spatřit můžete. A ani s Čachticemi to není tak jednoduché, ačkoliv je celý děj knihy zasazen právě sem, hraběnka zde příliš nepobývala. Jednalo se totiž o vojenskou pevnost, studenou a neútulnou, která neposkytovala šlechtičně takové pohodlí.

Jedna fabulace za druhou

V předchozích řádcích jsme si ukázali, že ačkoliv mnoho lidí považuje Nižnánského dílo za věrnou kopii historických událostí, od skutečnosti má poměrně daleko. Autor rozhodně napsal poutavý příběh, kde dobro vyhrálo nad zlem, čtenář nedočkavě hltal každou stánku, mladá láska nakonec překonala všechny útrapy. Ale jak to bylo s Alžbětou Bathoryovou doopravdy? Ačkoliv to zní jako klasický románový obrat, nelze se ubránit slovům, že to se pravděpodobně už nedozvíme. Okolo její osoby bylo za několik století navršeno velké množství lží, mýtů a omylů, kterými se člověk musí prokousat. A ani historici nejsou jednotní. Jedni vidí v Alžbětě sadistickou zrůdu zatíženou genetickými nemocemi, druzí vzdělanou ženu, která se stala obětí intrik svých příbuzných i palatina Thurza. Druhou variantu podporuje i poměrně nový film Juraje Jakubiska s názvem Bathory, který je podle některých odborníků velmi historicky přesný. Do kterého tábora budete patřit vy? Rozhodně nebudete litovat, vypravíte-li se do Čachtic a navštívíte zdejší zříceninu i kaštel, další sídla Alžběty Bathoryové. Nebo si přečtěte alespoň román Čachtická paní a porovnejte ho z filmovým zpracováním od Juraje Jakubiska. A jestli nemáte na své plány dostatek financí, online půjčka se o vše postará. Podobně jako revolvingový úvěr. Navíc jsou půjčky bez potvrzení příjmu snadné k vyřízení a oblíbené u všech věkových skupin.

Knihy a filmy s tématikou Bathory

• Film Bathory od Juraje Jakubiska
  • Kniha Čachtická paní a její pokračování Žena dvou mužů od Joža Nižnánského