Knihovnasveta

Chuck Palahniuk – Klubem rváčů to jen začalo

Charles Michael Palahniuk, se narodil 21. února 1962 a je americký postmoderní spisovatel. Věnuje se depresivním tématům na pozadí současné americké společnosti, čerpá ze svých vlastních frustrací a vlastní novinářské kariéry, jeho díla končí téměř vždy tragicky.

Charakterový rys

Typický hrdina má nějakou psychickou poruchu, komplex či závislost, jde ale o člověka bez ambic, bez smyslu a náplně života. Vydělává si většinou podřadnou a špatně placenou prací. Má nějaký zcela mimořádný charakterový rys, zálibu či činnost, většinou zcela amorální (např. Tender Branson z knihy Program pro přeživší se zabývá telefonickým doháněním lidí k sebevraždě, nepojmenovaný hrdina z Klubu rváčů jako číšník v luxusní restauraci močí do polévky). Většina románů je vyprávěna v první osobě přímo hlavním hrdinou, který o svém bezútěšném životě medituje a přechází do filosofických úvah. Viníkem osobní krize postavy není většinou on sám, ale společnost, ve které žije. Romány končí téměř vždy tragicky.

Literární styl

Literární styl Chucka Palahniuka je jím samým charakterizován jako minimalistický, charakteristické jsou krátké a jednoduše členěné věty, používá ale mnoho metafor či metaforických paralel k textu. Přes celkovou depresivitu a tragičnost děl je charakteristický velmi cynickým smyslem pro humor. Typické je použití refrénu - úsloví, které se v románu opakuje vždy v jiném významu, a používáním různých neobvyklých znalostí (např. návody na výrobu bomb a různé triky promítačů nebo praktiky v domovech důchodců, nemocnicích a terapeutických skupinách), které autor získal během svého bohatého života.

Dílo

• Klub rváčů: Příběh mladého muže, odkojeného televizí je hlubokou sondou do nitra člověka, který zjistí, že skutečně naživu se cítí, jen když něco a někoho ničí.
  • Zalknutí: Hlavní hrdina chodí do restaurací a předstírá, že se dusí jídlem. Ti, kdo mu pomohou, se pak cítí svým hrdinstvím zavázáni i k další pomoci, která se pak může protáhnout na celá léta.
  • Ukolébavka: Co byste dělali, kdybyste narazili na básničku, jež po vyslovení usmrtí nejblíže stojící lidi? Chtěli byste se jí zbavit, nebo byste ji zneužili?

Vložte komentář

Jméno (požadováno)